Hollywood yıldızlarından Biden’a ‘Gazze’ mektubu

Aralarında Andrew Garfield, America Ferrera, Cate Blanchett, Channing Tatum, Dua Lipa, Jessica Chastain, Kristen Stewart, Macklemore, Mark Ruffalo, Oscar Isaac ve Joaquin Phoenix’in aralarında bulunduğu birçok ünlü isim, ABD Başkanı Biden’a bir mektup yazarak “Gazze’de ateşkes” yapılması çağrısında bulundu.

Artists4ceasefire.org tarafından organize edilen mektupta, ABD ve diğer dünya liderlerine bölgedeki yaşamları onurlandırmaları, Gazze’ye yönelik bombardımana son vermeleri ve rehineleri güvenli bir şekilde serbest bırakmaları çağrısında bulunuldu.

‘HAYAT KURTARMAK AHLAKİ BİR ZORUNLULUKTUR’

Hollywood yıldızlarının Biden’a mektubunda şu ifadeler yer aldı:

“Sanatçılar ve savunucular olarak ama en önemlisi İsrail ve Filistin’de yaşanan yıkıcı can kayıplarına ve ortaya çıkan dehşete tanık olan insanlar olarak bir araya geliyoruz.

ABD Başkanı olarak sizden, bir can daha kaybedilmeden Gazze ve İsrail’de gerilimin derhal düşürülmesi ve ateşkes çağrısı yapmanızı rica ediyoruz. Geçtiğimiz bir buçuk hafta içinde 5 binden fazla insan öldürüldü; vicdan sahibi her insan bu sayının felaket olduğunu bilir. İnanç ve etnik köken ne olursa olsun tüm yaşamın kutsal olduğuna inanıyoruz ve Filistinli ve İsrailli sivillerin öldürülmesini kınıyoruz.

Yönetiminize ve tüm dünya liderlerine Kutsal Topraklar’daki tüm yaşamları onurlandırmaya ve gecikmeden ateşkes çağrısında bulunmaya, Gazze’deki bombalamaya son verilmesine ve rehinelerin güvenli bir şekilde serbest bırakılmasına çağrıda bulunuyoruz. Gazze’de yaşayan iki milyon kişinin yarısı çocuk, üçte ikisinden fazlası ise evlerini terk etmek zorunda kalan mülteciler ve onların torunlarından oluşuyor. İnsani yardımın onlara ulaşmasına izin verilmelidir.

ABD’nin acılara son vermede hayati bir diplomatik rol oynayabileceğine inanıyoruz ve ABD Kongresi, UNICEF, Sınır Tanımayan Doktorlar, Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve diğer pek çok kurumdan sesimizi duyuruyoruz. Hayat kurtarmak ahlaki bir zorunluluktur. UNICEF’in sözlerini tekrarlamak gerekirse, ‘Merhamet ve uluslararası hukuk üstün gelmelidir’.

Bu yazının yazıldığı an itibariyle, son 12 günde Gazze’ye 6 binden fazla bomba atıldı; bu da her 15 dakikada bir çocuğun öldürülmesiyle sonuçlandı. Oradaki tüm insanlar ve onların dünyadaki sevdikleri için çektiğimiz acı ve yasın ötesinde, ortak insanlığımızı savunmak için sarsılmaz bir iradeyle motive oluyoruz. Tüm insanlar için özgürlük, adalet, onur ve barıştan yanayız ve daha fazla kan dökülmesini durdurma yönündeki derin arzumuzdan yanayız.

Gelecek nesillere sessizliğimizin, hiçbir şey yapmadığımızın hikayesini anlatmayı reddediyoruz. Acil Yardım Şefi Martin Griffiths’in söylediği gibi, ‘Tarih izliyor.’

Mektuba imza atan isimler şöyle:

Alia Shawkat
Alyssa Milano
Amanda Seales
Amber Tamblyn
America Ferrera
Andrew Garfield
Ani DiFranco
Anoushka Shankar
Aria Mia Loberti
Ayo Edebiri
Bassam Tariq
Bassem Youssef
Bonnie Wright
Caroline Polachek
Cate Blanchett
Channing Tatum
Cherien Dabis
Darius Marder
David Cross
Dev Hynes
Diplo
Dominique Fishback
Dominique Thorne
Dua Lipa
Elvira Lind
Elyanna
Farah Bsaiso
Fatima Farheen Mirza
Hasan Minhaj
Hend Sabry
Ilana Glazer
Indya Moore
James Schamus
Jeremy Strong
Jessica Chastain
Jessie Buckley
Joaquin Phoenix
Jon Stewart
Kehlani
Kristen Stewart
Macklemore
Mahershala Ali
Margaret Cho
Mark Ruffalo
May Calamawy
Michael Malarkey
Michael Moore
Michael Stipe
Michelle Wolf
Miguel
Mo Amer
Natalie Merchant
Oscar Isaac
Quinta Brunson
Rachel Sennott
Ramy Youssef
Ravena Aurora
Riz Ahmed
Rooney Mara
Rosario Dawson
Rowan Blanchard
Ryan Coogler
Sandra Oh
Sebastian Silva
Shailene Woodley
Shaka King
Simi Haze
Stephanie Suganami
Susan Sarandon
Taylour Paige
Tommy Genesis
Vic Mensa
Victoria Monét
Wallace Shawn
Wanda Sykes
Yara Shahidi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x