Erzincan İliç’te son durum! Bakan Bayraktar: İkinci faz çalışmalarını başlattık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “13 Şubat’ta yaşanan elim kazanın hemen ardından geldiğimiz Erzincan İliç’teki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. AFAD ve kurumlarımızla gerçekleştirdiğimiz koordinasyon toplantımızın ardından sahada kapsamlı incelemelerde bulunduk. Bu akşam itibarıyla kayan toprağın tahliyesi, su alanlarının korunması için ilave tedbirlerin devreye alınması yönünde ikinci faz çalışmalarını başlattık.” açıklamasında bulundu.

Twitter hesabından paylaşım yapan Bayraktar açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: Tüm çalışmalarımızdaki önceliğimiz heyelan alanındaki arkadaşlarımıza ulaşmak. Her adımımızda ailelerimizi de bilgilendiriyoruz. Bu çalışmalarla birlikte, kazayı tüm boyutları ile analiz ediyoruz. Türkiye’nin milli maden mücadelesinde hep “Önce İnsan” dedik. Bu prensibi benimsemeyen, bu elim hadiseye sebebiyet veren, sorumluluğu olan herkesi ortaya çıkaracak, yargı önünde hak ettikleri cezayı almaları için elimizden geleni yapacağız.

BAKAN BAYRAKTAR: 3’Ü BİR, 6’SI BİR LOKASYONDA

Bakan Bayraktar geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamada, “Bugün salı günü yaşadığımız hadisenin üzerinden 72 saate doğru gidiyoruz. Yoğun bir şekilde arama kurtarma faaliyetimiz devam ediyor. Bütün zorluklara, sıkıntılara ve risklere rağmen çok geniş kapsamlı bir faaliyet yürütüyoruz. Çok büyük bir heyelan, yaklaşık 400 bin kamyonla taşıyabileceğimiz büyüklükteki alanda 9 kardeşimizi arıyoruz. Arkadaşlarımızın 3’nünün bir lokasyonda, 6’sının diğer bir lokasyonda olduğunu tespit ettik. Belirlediğimiz noktalara bugün yoğun bir şekilde gireceğiz. Arkadaşlarımız kahramanca, AFAD’taki kardeşlerimiz riskleri alarak kurtarma faaliyetine daha yoğunluk verecekler. İnşallah, ümit ediyorum, bunlardan bir netice alırız. Ailelerin, işçi kardeşlerimizin yakınlarının yoğun şekilde beklentileri var, haklı olarak. Biz de bunlara cevap verebilmek için gayret ediyoruz, çalışıyoruz. Arama kurtarmada yoğun bir şekilde teknik imkanları kullanarak, açıkçası, işçi kardeşlerimizin olabileceği lokasyonları tespit ediyoruz. Oralara yoğunlaşmaya gayret ediyoruz. Tespit ettiğimiz bazı lokasyonlar var, oraya girecek arkadaşlarımız” ifadelerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x