Efsane mi gerçek mi: Giysiler yıkanırken ters çevrilmeli mi?

Giysileri yıkamadan önce neden ters çeviririz?

En yaygın argüman, bunun giysilerin içindeki kirin çıkarılmasını kolaylaştırmasıdır. Lekeler ve kirler dış tarafta birikir ve çamaşırlar çevrildiğinde kirli bölgelerin daha iyi arıtılması sağlanır ve yıkama sonrası sonuç gözle görülür şekilde daha iyi olur.

Bir diğer yaygın argüman ise bu şekilde kıyafetlerin daha az israf edildiği gerçeğiyle ilgilidir. Giysilerdeki fermuarlar, düğmeler, lastikler ve diğer detaylar kumaşlara zarar verebilir ve ters çevrildiğinde bu eşyaların birbirine temas etme şansı kalmaz, dolayısıyla zarar görme olasılığı büyük ölçüde azalır.

Çamaşırları yıkamada ters çevirmeye devam etmek istiyorsanız, bunu nasıl doğru şekilde yapabileceğinize dair bazı ipuçlarına göz atın: Öncelikle kıyafetleri renklerine ve kumaş türlerine göre sıralayın. Daha sonra her bir giysiyi ters çevirin. Çamaşırları çamaşır makinesine koyun. Kapağı kapatın, çamaşır tozunu ve kullanıyorsanız yumuşatıcıyı bölmeye koyun. Yıkayacağınız çamaşırlara uygun programı seçip başlatın. Çamaşır makinesi yıkamayı bitirdiğinde, ütüleme ihtiyacını ortadan kaldırmak için çamaşırları kurumaya bırakmadan önce dikkatlice çıkarın ve ellerinizle her yöne hafifçe gerdirin. Baş aşağı bırakın. Böylece güneşten solmazlar.

Çamaşırlarınızı doğru şekilde nasıl asabilirsiniz?

Acele etmeyin ; giysilerinizin buna ihtiyacı varsa, normal şeklini almaları ve daha hızlı kurumaları için üzerlerinde kalan sudan onları silkeleyin. Bunları doğru şekilde dağıtın – kıyafetleri birbirine çok yakın veya beyazın yanına renkli yerleştirmemelisiniz, çünkü çıkarmanız zor olacak lekelerin oluşma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Giysileri uzun ve kısa olarak ayırın; daha uzun giysilerle başlayın, bu bölme daha iyi hava sirkülasyonu sağlamaya yardımcı olacak ve bu da giysilerin kurumasını hızlandıracaktır.

Klipslere dikkat edin; eğer onları doğru şekilde yerleştirmezseniz, giysilerinizde hoş olmayan kıvrımlar ve hatta delikler oluşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x